Başörtüsü Yasağı İçin Anayasa Mahkemesi’ne Gidecek

Berlin Eğitim Senatörlüğü, öğretmenlerin başörtüsü ile okullarda ders verilmesinin önüne geçebilmek için daha önce kaybettiği davayı, Federal Anayasa Mahkemesi’ne götürmeyi planlıyor.

EĞİTİM Senatörlüğü, okullarda devletin tarafsızlık ilkesine dayanarak Federal Anayasa Mahkemesi’nde bir kez daha şansını deneyecek. Berlin Eyaleti Tarafsızlık Yasası okullarda görünür bir şekilde dini sembollerin kullanılmasına izin vermiyor. Ancak Federal İş Mahkemesi, geçen yıl yaz ayında verdiği kararında somut bir tehdit durumu oluşmadığı sürece toptan bir şekilde dini sembol kullanımının yasaklanamayacağını belirtmişti.

YEŞİLLER KARŞI

Eğitim Senatörü SPD’li Sandra Scheeres’in girişiminin Berlin’deki koalisyon ortakları arasında tartışmaya neden olması bekleniyor. Dini sembol ve kıyafetlerin kullanılmasına karşı çıkmayan koalisyon ortağı Yeşiller, Scheeres’in girişimine tepki gösterdi. Özellikle, adalet kurumlarında stajyer hukukçuların başörtüsü takmasına izin veren Yeşiller’li Adalet Senatörü Dirk Behrendt’ın, eğitim senatörlüğünün girişimine tepki vermesi bekleniyor. SPD’li çevreler ise davayı Federal Anayasa Mahkemesi’ne taşımanın Eğitim Senatörü Scheeres’in kişisel girişimi olduğunu ve parti içinde ele alınmadığını belirtti.

Haberin devamı için: https://www.hurriyet.com.tr/avrupa/basortusu-yasagi-icin-anayasa-mahkemesine-gidecek-41736287

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: